Історія

ШЛЯХ, ДОВЖИНОЮ У ДЕВ’ЯТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ

Непростий, але неймовірно цікавий шлях пройшла Глобинська районна газета за свої дев’яносто років. Відомо, що заснована вона була у 1930 році й перший номер газети під назвою «Соціалістичний наступ» вийшов у травні місяці.

У витоків створення Глобинської районної газети стояли люди, про яких дійшли до нас зовсім скупі відомості.

Юхим Іванович Гончаров та Григорій Гнатович Волошко разом з першим редактором газети Ігорем Сербіним стояли у витоків створення районного видання. Юхиму Гончарову на той момент було 28 років. Він був направлений у Глобине з м. Кременчук для створення районної друкарні та підготовки поліграфістів. Працював складачем та друкарем. У червні 1941 року був призваний до Червоної армії в 348 стрілковий полк, 51 стрілкову дивізію на посаду стрілка. У грудні 1941 року отримав поранення біля с.Копані Ростовської області. Подальша доля невідома.

Григорій Волошко народився у 1913 році в Глобиному. В 17 років розпочав працювати друкарем районної газети під керівництвом Юхима Гончарова та Ігоря Сербіна. У вересні 1943 року був призваний до лав Червоної армії на посаду стрілка 208 гвардійського стрілкового полку 69-ї гвардійської стрілкової дивізії. Загинув на фронті 20 листопада 1943 року, похований у с.Ново-Липівка, Ново-Георгіївського району, Кіровоградської області.

Ігор Миколайович СЕРБІН, редактор Глобинської районної газети «Соціалістичний наступ» з 1930 до 1934 рр. Пройшов фронтовими дорогами Другої світової війни, був редактором підпільної газети «Радянська Україна». За заслуги перед Батьківщиною нагороджений орденами Червоного Прапора, Трудового Червоного Прапора, Вітчизняної війни ІІ ступеня, Червоної зірки, двома орденами «Знак Пошани», медалями. Помер 20 січня 1987 року.

У 30-ті роки газета мала призначення просувати ідеї соціалізму та курсу комуністичної партії, бути пропагандистом та організатором колгоспів на селі. Звичайно, з висоти сьогодення, зовсім по-іншому сприймається той період і та партійна заангажованість, якою було пронизане все суспільне життя країни.

З 1 січня 1936 року газета виходить під назвою «Червона зоря». У цей час на її сторінках переважають дописи про вирощування  високих врожаїв, розвиток тваринництва, виконання завдань другої п’ятирічки. Газета славить передовиків колгоспного виробництва, агітує до соціалістичних змагань.

22 червня 1941 року, як завжди вийшов черговий «мирний» номер «Червоної зорі», в якому були дописи про успіхи колгоспників, заготівлю кормів, збори молоді, матеріали, присвячені випускникам Глобинської середньої школи №1. А вже у вівторок, 24 червня, газета закликала «В бій проти ворога, за нашу перемогу!». Востаннє «Червону зорю» передплатники отримали 5 вересня 1941 року.

Олександр Олександрович КОВАЛЕНКО, редактор Глобинської районної газети «Червона зоря» з 1938 до 1941 рр. був призначений на посаду після закінчення республіканських курсів редакторів. У вересні 1941 р. прибув до Київського МВК, відмовився від броні і був зарахований в ряди діючої Червоної Армії. Воював у складі 255-ї  стрілкової дивізії з вересня 1941 до квітня 1942 рр.

З 1 квітня 1942 р. Олександр Коваленко – політрук стрілкової роти окремого учбового батальйону 255-ї стрілецької дивізії.

Рідним вдалося з’ясувати, що Олександр Коваленко, найвірогідніше, поліг смертю хоробрих у період з 7 по 17 липня 1942 року в кровопролитних боях у районі населених пунктів  Старобільськ Ворошиловградської області та Мілерово Ростовської області. Залишений на полі бою чи похований в одній із братських могил серед невідомих солдат. Довгий час вважався зниклим безвісти.

Після визволення Глобинщини від нацистських окупантів, районна газета відновила свою роботу. У травні 1944 року вона вперше вийшла під назвою «Соціалістична Глобинщина». Вона була схожою скоріше на бойовий листок, а не на газету, але вона виконувала велику мобілізаційну роль у відбудові народного господарства, зруйнованого війною.

Іван Федотович БУЙМИСТР, редактор Глобинської районної газети «Соціалістична Глобинщина» з 1946 до 1949 рр.

З березня 1946 року затверджений Полтавським обкомом Компартії України редактором газети «Соціалістична Глобинщина» – органу Глобинського РК КП(б)У та Глобинської районної ради народних депутатів трудящих. Обирається членом Пленуму Глобинського РК КП(б)У. За час коли він очолював колектив редакції газета, крім визначених партійно-пропагандистських  завдань, в значній мірі висвітлювала і актуальні проблеми з життя Глобиного та району, викривала негативні явища, що мали місце в організації  сільськогосподарського виробництва, торгівлі, ремонті та будівництві шляхів, промислових об’єктів, проведенні  культурно-освітньої  роботи та дозвілля.

Помер Іван Федотович Буймистр 30 червня 1949 року.

Анатолій Михайлович МАРКУШЕВ, редактор газети «Соціалістична Глобинщина» з 1949 до 1958 рр. Учасник Другої світової війни.

Микола Амвросійович ГНАТЮК, у березні 1959 р. призначений редактором районної газети «Соціалістична Глобинщина», яка у травні 1962 р. була перейменована на «Зоря комунізму». На посаді редактора пропрацював 21 рік і 8 місяців, до листопада 1980 року, аж до виходу на заслужений відпочинок.

Учасник Другої світової війни. Нагороджений орденом Вітчизняної війни ІІ ступеня та орденом Вітчизняної війни І ступеня, медалями: «За оборону Кавказу», «За перемогу над Німеччиною», «За трудову доблесть» та багатьма ювілейними.

У червні 1962 року Глобинська міжрайонна газета виходить під новою назвою «Зоря комунізму», як газета Полтавського обкому партії, а після  укрупнення районів – як орган райкому компартії України і виконкому районної ради депутатів трудящих.

Відтоді газета пройшла із жителями району нелегкий шлях від вузькопартійного видання, кожне слово в якому контролювали цензори з райкому партії, до громадсько-політичної газети.

І треба віддати належне першим журналістам районки, які у винятково складних умовах роботи під час примусової колективізації та партійного контролю вміли крізь ідеологічні штампи, цензурні заборони проводити думки про загальнолюдські цінності, підтримували народні таланти, приділяли велику увагу розвитку освіти, культури, народних промислів. Навколо газети з перших років її виходу гуртувалися талановиті люди, яким вона допомагала реалізувати свої здібності.

Василь Іванович ПОКОТИЛО, редактор газети з 1980 до 1998 рр. У 1969 році закінчив заочний факультет журналістики Київського державного університету ім.Шевченка. З травня 1967 року працює у редакції районної газети «Зоря комунізму», спочатку на посаді літпрацівника, згодом – кореспондента-організатора радіомовлення. З 1974 року – на посаді заступника редактора та завідуючого відділу партійного життя. З 24 листопада 1980 року працює на посаді редактора газети. Помер 21 грудня 1998 року.

Анатолій Іванович ПАХОМОВ, працював редактором газети з 1998 до 2007 рр. З вересня 1987 р. розпочав роботу у редакції Глобинської районної газети «Зоря комунізму». Працював на посадах завідуючого відділу листів і масової роботи, заступника редактора. З 21 грудня 1998 до 30 липня 2007 року працював на посаді редактора газети. Проживає у смт.Семенівка.

Іван Олексійович СОРОКОПУД, редактор газети з серпня 2007 до березня 2015 рр. З липня 1975 р. працював кореспондентом-організатором районного радіомовлення, пізніше завідуючим відділу радіоінформації газети «Зоря комунізму». З 1991 року – редактор Глобинського радіомовлення. З жовтня 2004 року працює у газеті «Зоря Придніпров’я» на посадах кореспондента, відповідального секретаря. У серпні 2007 р. був обраний колективом і затверджений співзасновниками на посаду редактора газети «Зоря Придніпров’я». Працював на посаді до березня 2015 р., аж до виходу на заслужений відпочинок.

Вікторія Володимирівна СУСІД, редактор газети «Зоря Придніпров’я» з 1 квітня 2015 року. В редакції працює з листопада 2006 р. на посадах оператора комп’ютерного набору та верстки, відповідального секретаря. З червня 2017 р. зборами засновників затверджена на посаду директора та редактора газети ПП «Редакція газети «Зоря Придніпров’я».

Приємно, що саме Глобинська районна газета свого часу відкрила шлях у професійну журналістику Івану Сидоровичу Бокому, літератору, громадському діячу, народному депутату України двох скликань, Анатолію Івановичу Ричці, який обіймав посаду редактора Карлівської районної газети, Аллі Олексіївні Федориній, заслуженому журналісту України, одному із засновників та координаторів ГО «Сумський прес-клуб»; медіа-експерту і медіа-тренеру Інституту демократії імені Пилипа Орлика, викладачу кафедри журналістики і філології Сумського державного університету та іншим. А скільки місцевих поетів, прозаїків, краєзнавців, трудівників різних галузей народного господарства, вчителів, учнів шкіл друкувало свої твори та дописи на сторінках районної газети!

Впродовж всіх років існування редакції Глобинської районної газети, її рушійною силою завжди був колектив однодумців, тих хто творив, писав, вичитував, правив, фотографував, рахував, дбав та керував процесами. Робота в редакції особлива, не схожа на будь-яку іншу, вона вимагає і творчого підходу, і відповідальності, і креативного мислення та певної стратегії.

З шаною та повагою згадуємо тих, хто стояв у витоків нашого видання, хто зробив свій особистий внесок у його розвиток. Це літпрацівник та завідуюча  відділом листів Надія Василівна Миколенко (Курченко), завідуючий партійним відділом Дмитро Дмитрович Гордієнко, завідуючий відділу сільського господарства Леонід Михайлович Бабенко, бухгалтер Одарка Андріївна Середа, літпрацівники Петро Андрійович Ляшенко та Степан Гнатович Цмокаленко, заступник редактора Олександр Григорович Даценко.

З2 роки віддав журналістській роботі Віталій Іванович Ярошевський, більше 40 років – Олександр Трохимович Дяченко, 26 років – Всеволод Михайлович Біленко, 29 років – Ганна Іванівна Плєхова. 17 років трудився на журналістських посадах Павло Михайлович Бондаренко, спочатку у Градизькій газеті, а пізніше у Глобинській. 35 років трудилася на посадах літпрацівника-коректора, згодом відповідального секретаря Надія Олександрівна Осадча. 35 років незмінним фотокореспондентом газети був Григорій Григорович Сироватень. Більше 46 років працювала бухгалтером редакції Лідія Макарівна Власенко. Майже 30 років свого життя віддала роботі на посаді коректора газети Галина Юхимівна Коваленко. 28 років був водієм редакції Михайло Федорович Коваленко.

У свій час на журналістських посадах працювали Лідія Володимирівна Ткаченко, Любов Іванівна Лаціс, Тамара Андріївна Голобородько, Станіслав Андрійович Безверхий, Любов Анатоліївна Деркова.

Більше 20 років був незмінним фотокореспондентом газети Анатолій Миколайович Бабенко, якого ось вже 2 роки, на жаль, немає з нами. Світла йому пам’ять. Більше 17 років віддав роботі в редакції і водій Павло Іванович Сидоренко. 

Перелічити всіх тих, хто якось доторкнувся долею до редакції газети просто неможливо, адже одні віддали цій роботі десятиліття, а інші – лише кілька років.

Крокуючи в ногу з життям, колектив завжди ніс у газету нові ідеї, творчі знахідки і ніколи не зупинявся на досягнутому. Районна газета, або просто районка, як звикли її називати, – це трибуна громадської думки, голос краю, його літопис і найцінніший архів. Газета за газетою – і ось підшивки районного видання за минулі десятиліття займають не одну архівну полицю. І в кожному номері – життя рідного району, його найбільша цінність – люди.

Кілька років тому газета розширила свій обсяг і почала виходити на 16 сторінках, ми почали друкувати її і в кольорі.

У 2017 році ми успішно реформувалися, перетворившись з комунального підприємства, у приватне.

У 2020 році газета “Зоря Придніпров’я” пройшла перереєстрацію, змінивши сферу розповсюдження на Кременчуцький район Полтавської області, ставши тижневиком Кременчуцького району. Коло читачів газети розширилося. Тепер “Зорю Придніпров’я” передплачують і читають не тільки жителі Глобинської та Градизької територіальних громад, а й Омельницької, Піщанської, Пришибської, Кам’янопотоківської та Семенівської. Відповідно розширилася і географія газетних публікацій: розповідей про роботу установ та організацій, цікавих особистостей краю, новини сільських громад з усього Кременчуцького району.

На сьогоднішній день колектив приватного підприємства «Редакція газети «Зоря Придніпров’я» складається з 7 осіб. Крім директора підприємства, на якого покладені й обов’язки редактора, докладають зусиль, аби газета вийшла у світ – завідувач відділу літературного редагування Ірина Миколаївна Коваленко, кореспондент Тетяна Олександрівна Попсуй, бухгалтер Наталія Василівна Осадча, фотокореспондент Анатолій Володимирович Кравченко, оператори комп’ютерної верстки Олена Михайлівна Замикула та Олексій Миколайович Садовий.