ЯК У «ЕТНОСВІТЛИЦІ» ЛЯЛЬОК МОТАЛИ!

Лялькарка Світлана Д’яченко з онучкою Софійкою
Дивовижні ляльки, створені майстринею

Неординарна подія відбулася нещодавно у Глобинському центрі дитячої та юнацької творчості. У рамках проєкту «Етносвітлиця «Берегиня» відбулася надзвичайно цікава зустріч з відомою майстринею, талановитою лялькаркою, керівником гуртка «Колорит» Глобинського ЦДЮТ, що працює на базі Пирогівського ліцею Світланою Геннадіївною Д’яченко та її онучкою – умілою помічницею, семикласницею Софійкою Потоцькою.
А ще, пройшов перший майстер-клас від лялькарки Світлани Д’яченко. Треба сказати, що в приміщенні Центру не було де яблуку впасти: скільки зібралося охочих навчитися ляльки мотати! Тож з надзвичайним захопленням мотанки мотали і дорослі, і малі. Таке враження, наче на вечорниці зібралися у дружному родинному колі.
Відвідала творчу зустріч і Інна Авраменко, заступник Глобинського міського голови, яка зазначила, що подібні заходи є важливими, оскільки дозволяють нам перебувати в процесі спільного творення своєї ідентичності, берегти і популяризувати яскраві та самобутні елементи української культурної спадщини. А також висловила надію, що цей проєкт буде успішно розвиватися і «Етносвітлиця» стане центром народної творчості Глобинської громади.
Пані Світлана продемонструвала свої власні роботи, серед яких є багато різних видів ляльок-мотанок, але основні, які найчастіше виготовляються – це матір з немовлям, наречена і баба. Як зазначила майстриня, сьогодні ми можемо спостерігати розквіт прадавнього мистецтва, вихід його на новий рівень. Та при цьому воно не втрачає свого первинного сакрального значення, закладеного ще в прадавні часи. Бо саме лялька-мотанка нині – то живий приклад відродження старих традицій у новій інтерпретації.
…І розпочинається справжнє магічне дійство. Зовсім юні та більш поважні майстрині, а серед них ще й один малий майстер беруться до діла під керівництвом досвідченої лялькарки Світлани та її онучки Софійки.
Світлана Геннадіївна, лялькарка з 15-річним досвідом, в процесі роботи розповідає в чому полягає духовна функція ляльки-мотанки та її сакральний зміст:
— Мотанка передається по жіночій лінії, від роду до роду і є хатнім оберегом, це духовний зв’язок поколінь. Коли робиш мотанку, на неї «намотуються» бажання, думки майстра.
А ще, мотанка — це дійсно оберіг. Раніше ляльки робили для дітей, аби ті бавилися, але зараз частіше мотанку сприймають як оберіг дому та родини. Коли ви починаєте робити мотанку, то сконцентровуєте свою увагу на цій роботі і відповідно налаштовуєтеся. Починаєте роботу з молитви з гарним настроєм та добрими думками. Тож лялька просто не може не нести позитивної енергетики!
Колись вважалося, що лялька-мотанка повинна бути безлика, – з хрестом замість обличчя. Цей хрест був викладений із кольорових ниток або стрічок, у якому горизонтальна лінія символізувала жіноче начало, а вертикальна — чоловіче, продовження роду. Вважалося, що, маючи обличчя, лялька може «вкрасти» душу в свого власника, тому їх і робили «безликими».
Створення ляльки-мотанки не потребує використання ножиць, голок чи будь-яких інших гострих інструментів, всі ниточки обпалюються свічкою. Тому, коли створюєш ляльку, потрібно мати лише позитивні, чисті думки, вкладати у виріб найщиріші почуття, тоді мотанка буде слугувати оберегом і приносити щастя. А ще, така лялька буде чудовим подарунком вашим рідним та близьким або ж оригінальною прикрасою, лялькою-талісманом.
То ж, як я зрозуміла, таємниці майстрування ляльки-мотанки – заняття не з простих, але надзвичайно цікаве. Усі деталі виробляються шляхом зав’язування і намотування. Учасники майстер-класу з нетерпінням взялися до справи і вперше власними руками виготовили з однакового матеріалу свої, але такі різні, оригінальні ляльки-мотанки. А в приміщенні, де відбувалося дійство, панувала надзвичайно творча атмосфера, бо кожен учасник майстер-класу намагався зробити свою лялечку найкращою, підібрати яскравий одяг, вміло пов’язати хусточку чи прикрасити віночком. Тож лялечки вдалися на диво!
І постають ляльки з тих світлих рук, народжуються в світ нові Марії!
Ірина КОВАЛЕНКО. Фото автора.

Матеріал підготували: