ЩО ЗМІНИТЬСЯ З 1 ВЕРЕСНЯ

З 1 вересня в Україні запровадять нову мінімальну заробітну плату – тепер вона буде 5 тис. гривень на місяць.

Відповідний закон Верховна Рада ухвалила наприкінці серпня, його вже підписав президент, але норма запрацює лише з осені. До цього мінімальна зарплата становила 4723 грн на місяць. І мала залишатися такою до кінця року.

Пенсія

Разом з тим зросте і пенсія для тих, хто виконав вимоги за стажем (35 років для чоловіків і 30 років для жінок) і кому вже виповнилося 65 років. Вони, відповідно до закону, мають право на виплату в розмірі не менше ніж 40% мінімалки.

з 1 січня 2021 року – 2400 грн;

з 1 липня 2021 року – 2600 грн.

Податок

Зараз з мінімальної зарплати потрібно заплатити 1960 грн податків, а вже після підвищення – 2075 грн. Підвищення мінімалки призведе до виведення частини бізнесу з тіні. Що ж стосується підприємств, які влаштували своїх співробітників на повну ставку і платять їм «білу» зарплату, їх підвищення не торкнеться. Сума податків для них ніяк не зміниться.

Державною мовою

На українські школи з російською мовою викладання з 1 вересня також чекатимуть зміни. Такі школи повинні перейти на українську мову. Нововведення торкнеться понад 200 тис. дітей по всій країні.

На українську мову переведуть викладання у 5-11 класах. В початкових класах діти за потреби зможуть вчитись іншими мовами з обов’язковим вивченням української. Повністю завершити перехід планують до 2023 року.

Нова українська школа Новий навчальний рік розпочнеться за новими правилами. Вперше школи почнуть працювати за новим законом “Про повну загальну середню освіту”, який Верховна Рада ухвалила в січні.

Закон встановлює ліміти на кількість учнів у класах — від 5 до 30 учнів.  Також в учнів буде право частково обирати, які предмети вивчати, та право навчатись вдома за “індивідуальною освітньою траєкторію”.

Крім того, школи отримають більше фінансової свободи, а директори зможуть обіймати свої посади не більше двох термінів по шість років поспіль.

У Білорусь – по закордонному паспорту

З осені запроваджують нові правила в’їзду українців до Білорусі. Якщо раніше до цієї країни можна було їздити за внутрішніми українськими паспортами, то з вересня такі поїздки стануть можливими лише з закордонним.

Державна прикордонна служба пояснює це тим, що паспортний контроль буде проходити швидше, а поновити загублений закордонний паспорт в іншій країні набагато простіше ніж внутрішній.

Більше перевірок

Пенсійний фонд пообіцяв, що з 1 вересня посилиться контроль за офіційним оформленням співробітників.

Будуть активно проводитися перевірки, щоб виявити неоформлених працівників. Відповідальність за такі порушення, залежно від серйозності, може бути фінансовою, адміністративною та кримінальною.

Стягнення може сягати від 8,5 тис. до 141,7 тис. гривень. В разі кримінальної відповідальності разом зі штрафом можуть присудити виправні роботи до двох років або арешт до шести місяців.

За матеріалом

 www.bbc.com та glavcom.ua.

Матеріал підготували: