ЧЕСНІ ПЕРЕД ВЛАСНОЮ СОВІСТЮ І ПАМ’ЯТТЮ ЗАГИБЛИХ

Градизькі ветерани-афганці та ветерани прикордонних військ


З кожним роком все далі і далі історія віддаляє нас від пекельних років афганської війни. Біль Афганістану не дає спокою ось вже 32 роки. Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року – 3340 днів (дев’ять років, один місяць, дев’ятнадцять днів). Час непідвладний викреслити з нашої пам’яті героїчні подвиги, приклади громадянської мужності та вірності військовому обов’язку, які продемонстрували тисячі відданих синів України. Кожен четвертий із майже 600 тисяч військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, – наші співвітчизники, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся звідти – українець.
Ми маємо знати про страшні події безглуздої афганської війни i пам’ятати, що серед нас живуть люди, які стали учасниками тих воєнних подій. І ми маємо пишатися їхньою мужністю, героїзмом та подвигом. Тоді вони були 18-20-річними юнаками, на долю яких випала ця жорстока війна в чужій країні, а сьогодні вони – сивочолі ветерани-інтернаціоналісти, яким у тій війні випав щасливий квиток – їм випало життя. І кожний з них, як ніхто інший, знає справжню цінність людського життя, як боляче оплакувати втрати бойових товаришів. Кожний з них чесний перед власною совістю і світлою пам’яттю загиблих.
Почесне право підняти прапори було надано ветеранам-афганцям В.П.Компанійцю та М.М.Литуті. З привітаннями до присутніх воїнів-інтернаціоналістів звернулися голова Градизького осередку воїнів-інтернаціоналістів та ветеранів прикордонних військ М.В.Захаров, його заступник В.В.Ковтун, підполковник прикордонних військ у відставці В.М.Галаган та депутат Градизької селищної ради С.В.Скриль.
Михайло Васильович Захаров та Валерій Вікторович Ковтун урочисто, під бурхливі аплодисменти присутніх, вручили медаль «За заслуги ІІІ ступеня» А.В.Дзигарю, пам’ятну медаль «Афганістан 1979» В.В.Сакуну, Почесні грамоти Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), за підписом голови Спілки С.В.Червонописького, ветеранам війни в Афганістані М.М.Литуті, В.А.Ковалевському, С.Г.Стецуну та М.Г.Сироті з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 32-ї річниці виведення військ з Афганістану. Пам’ятною медаллю Президії УСВА (воїнів-інтернаціоналістів) «За вірність і терпіння» були нагороджені дружини учасників бойових дій та ветеранів прикордонних військ Л.В.Ковалевська, О.Д.Захарова, І.В.Компанієць та Л.А.Галаган. За багаторічну підтримку Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), вагомий внесок у становлення ветеранського руху воїнів-інтернаціоналістів, військово-патріотичне виховання підростаючого покоління та з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 32-ї річниці виведення військ з Афганістану Подякою голови УСВА (воїнів-інтернаціоналістів) С.В.Червонописького були відзначені П.І.Бережний, А.В.Пиріг та С.В.Скриль. Після урочистої частини ветерани-афганці та ветерани прикордонних військ, гості та жителі Градизької ОТГ з гіркотою в душі та болем у серці поклали квіти до підніжжя пам’ятника ветеранам афганської та інших локальних воєн, вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання.
Поставте скибку хліба на стакан
І голови схиліть в скорботі вічній
За тих, кого убив Афганістан,
Чиї він душі зранив і скалічив.
О, Україно! Ніжно пригорни
Усіх живих своїх синів, як мати,
Щоб ми уже не бачили війни,
Не чули щоб ніколи звук гармати…

Шановні воїни-інтернаціоналісти, учасники бойових дій на території інших держав. Ви – це ті, кому війна залишила болючу рану в серці, хто втрачав друзів і кому смерть не раз зазирала в очі. Ви завжди були і залишаєтесь прикладом мужності та відваги для підростаючого покоління. Ви чесно і сумлінно виконали свій громадянський обов’язок і залишилися вірними військовій присязі.
Низький уклін вам, честь і слава, шановні ветерани Афганістану.
Едуард Чіп,
історик-краєзнавець, с-ще Градизьк.

Матеріал підготували: