У ПОМІЧ СЕЛЯНАМ

Народний синоптик

До вже опублікованих моїх спостережень за майже 46 років за погодою, цього разу я повідомлю нашим селянам свідчення старожилів нашого села про визначення врожаю, як це робив великий знавець природи, нащадок козаків, селянин Крюк. На жаль, ім’я його не збереглося.

 1. Отже, сівба озимих у вологу землю «по Крюку»:
 • на другий день після народження місяця-молодика і до повного місяця – сіяти рано вранці, при ясній погоді, північних вітрах у дні родючих знаків зодіаку – врожай буде хороший;
 • коли місяць уповні, то сіяти на другий день повного місяця – опівдні, при ясній погоді і південному вітрові у родючі знаки зодіаку – врожай буде хороший;
 • якщо місяць на ущербі, то сіяти після обіду у родючі знаки зодіаку, ясно чи хмарно немає значення – врожай буде хороший;
 • при посіві у суху землю, знаки зодіаку, вітер, ясно чи хмарно – значення немає, тут важливо тільки те, у сухому чи вологому знаку зодіаку піде дощ і насіння почне проростати, якщо у вологих знаках, то врожай буде хороший.
 1. Передбачення майбутнього врожаю «по Крюку»:
  (Ця прикмета стосується трьох різдвяних днів, тобто 7,8 та 9-го січня).
  -якщо у один з цих днів на світанку, коли сонце ще не сходить і ранкова зоря ще світить на сході, небо на сході набуває світло-фіолетового кольору, то все, що ми сіємо: жито, пшеницю, гречку, кукурудзу, соняшник, буряки і т.д. – урожай слабий.
  А те, що ми саджаємо: картоплю, цибулю, часник, полуницю і розсаду всіх овочів – урожай хороший;
  -якщо у один з різдвяних днів небо на сході у вказаний час набуває зеленувато-жовтого кольору, то буде навпаки – вродить все, що ми сіємо, а все, що саджаємо, дасть слабий урожай.
 2. Висока веселка після дощу – на подальші дощі. Подвійна і навіть потрійна веселка після дощу – на тривалі дощі. Рідкісне явище – біла веселка, наче перевесло з білих хмар через усе небо – теж на дощ. Низька веселка після дощу – на ясну погоду. Зимова веселка – на дощову весну.
  Наступні дві прикмети «по Крюку» – страшні тим, що це не прикмети, це Боже знамення нам, грішним, з небес.
 3. Якщо в один з різдвяних днів зійде криваво-червоне сонце – це на війну, на кровопролиття, на людські жертви. 7 січня 2014 року зійшло криваво-червоне сонце і російський «мініпрезидент» пішов війною на Україну. Більше того, 8 січня 2020 року сонце зійшло червоне, збільшене у розмірах і через червоні хмари. Тоді я подумала, що війна Росії з Україною 2020 року не закінчиться. На жаль, до війни Росії з Україною та війни на Близькому Сході, у нас сталася страшна авіатроща під Чугуєвим, забрала 26 молодих життів, далі почалась війна Азербайджану з Вірменією за Нагірний Карабах та президентський терор у Білорусі. Хіба це не страшно?
 4. У грудні 2019 року газета «Сільські вісті» повідомила, що 2 грудня 2019 року у Одеській області на голу, невкриту снігом землю, випав сніг з грозою і блискавками, і що це вказує на теплу і коротку зиму. Та за свідченням нашого пращура Крюка – це Боже знамення, попередження нам, грішним, і воно просто жахливе.
  «По Крюку»: якщо зимової пори, на голу, невкриту снігом землю випаде сніг з грозою і блискавками – це вказує на таке:
  -зима тепла і коротка;
  -весна рання, суха, з приморозками;
  -літо сухе, неврожайне, влітку великі пожежі;
  -рік великого людського мору.
  Опівночі 3-го грудня 2019 року у нашій місцевості випав сніг без грому і блискавок. Зима була нехолодна і коротка і вже 16 лютого 2020 року відбулося не весняне, а зимове парування землі, що вказувало на сухе літо. Березень і квітень 2020 року були сухі, з приморозками до 26 квітня, коли почався дощовий, холодний період – весь травень до 6 червня. Далі літо сухе і спекотне. Хоч далеко і ненайкраще, та Полтавщина була не без урожаю. Одеську ж область охопила велика посуха, без жодного дощу всю весну. Згоріли посіви озимих і ярих культур від сильної спеки. Один із фермерів з великого розпачу, що не буде чим розрахуватися за кредити з банком та з власниками паїв, покінчив життя самогубством. Не секрет, що держава про фермерів не турбується зовсім. Та як могли власники паїв у такий жахливо неврожайний рік вимагати орендної плати? Чому ж не підтримали свого фермера хоча б морально, не відстрочили виплату за оренду паїв до кращих часів? Чи їм стало краще жити, коли загинув їхній фермер? Хіба це не страшно? За сухий квітень, сухе літо і сухий вересень я нарахувала близько 50-и великих пожеж, коли горіли не тільки ліси, горіли цілі села, загинули у вогні люди. Хіба це не страшно?
  Того ж таки грудня 2019 року пандемія коронавірусу почала свої «жнива смерті» по всій планеті. Це просто жахливо! Хто може заперечити, що наш пращур Крюк неправий, і що це не Боже знамення нам, грішним?
  А ще нашій планеті прямо «в печінки» вперли андронний колайдер у Альпах. За моїми спостереженнями, коли почав працювати цей колайдер, у нас на планеті почастішали великі землетруси, виверження вулканів, посухи, великі повені, де їх ніколи не було, шторми, смерчі, тайфуни. У такій ситуації нам обов’язково потрібно мати дворічний запас хліба (пшениці) і сіна для худоби. На мою думку, не буде добра Україні та її народу, допоки не буде повернуто нам наш історичний, ведичний жовто-синій прапор. Синьо-жовтий прапор мають три країни: Україна, Барбадос і республіка Чілі. Це як одна ложка до обіду на трьох. Хто сильніший – обідатиме з ложкою, двоє інших хіба що жменями сьорбатимуть. От і «сьорбає» Україна і її народ біду за бідою. Як єдиний Бог у Святій Трійці, так кожна країна має три священні обереги: герб, гімн і прапор. У нас герб і гімн правильні, а прапор – ні! Це значить, що третя сторона життя країни не захищена оберегом. Через цю незахищену сторону і лізе до нас всяка нечисть зі своїм свинячим рилом та в наше українське вальцьове борошно. Доки не змінимо кольори на прапорі, ми, українці, будемо мислити «заднім умом» і обиратимемо у президенти людей непатріотичних і непрофесійних. Не помилитися б нам на цих виборах і обрати аграріїв, інакше села не врятувати.
  Бажаю всім миру, злагоди і взаєморозуміння.
  Ганна БАГЛАЙ, с. Петрівка.

Матеріал підготували: