УСПІХИ, ТУРБОТИ ТА СПОДІВАННЯ СІЛЬСЬКИХ МЕДИКІВ

Нещодавно мали нагоду відвідати село Недогарки Піщанської ОТГ та завітати до місцевої амбулаторії загальної практики сімейної медицини, завідувачем якої трудиться Сергій Васильович Гулий сімейний лікар І категорії, зі стажем роботи 35 років.

Сергій ГУЛИЙ, завідувач Недогарківської АЗПСМ

Запитую у Сергія Васильовича про ситуацію із захворюваннями на COVID-19 на території, яку обслуговує АЗПСМ, про забезпечення необхідними ліками, засобами та обладнанням.
Сімейний лікар говорить, що нині ситуація із захворювання на COVID-19, пік яких припав на листопад-грудень минулого року, задовільна. Ковідні хворі, які перебувають на амбулаторному лікуванні, консультуються з лікарями за телефоном, не відвідуючи амбулаторію. У заклад приходять пацієнти із загостренням хвороб, або ті, кому потрібно оформляти лікарняний.
Недогарківська АЗПСМ обслуговує села Рокитнодонівка, Панівка, Пащенівка, Недогарки і, частково, Маскимівка. У Максимівці є власна амбулаторія загальної практики сімейної медицини, у якій зроблено добротний ремонт, там був свій лікар, який перевівся на інше місце роботи, тому Сергій Гулий обслуговує і цей заклад. Він говорить, що це робити непросто, адже зараз лікар прив’язаний до комп’ютера, в якому знаходиться вся потрібна йому база, тому виїзди в інші населені пункти створюють певні проблеми і для медика, і для пацієнтів. Якщо людина потребує лікування у стаціонарі, хворому потрібно надати електронне направлення, а без комп’ютерного обладнання це неможливо зробити. Заклад використовує електронну медичну систему Хелсі, що забезпечує якісну роботу медиків та відкриває чимало можливостей для пацієнтів.
З сімейним лікарем Сергієм Васильовичем Гулим уклали угоди і жителі с.Ялинці, де теж є хороша амбулаторія, але немає постійного медика. У певні дні туди приїздить фахівець з районної лікарні.
Недогарківська АЗПСМ забезпечена швидкими тестами на COVID-19, які показують результат через 15 хвилин.
– У Полтавській області є лише 2 лабораторії, які проводять ПЛР тестування – у Полтаві та Кременчуці. У нас була бригада, яка займалася забором аналізів у хворих на проведення ПЛР-тестування. У Кременчуці ці аналізи сортували і відвозили на Полтаву, на результат доводилось чекати до 10 днів. Зараз забір аналізів здійснюється в Кременчуцькій районній лікарні, а потім їх відправляють до Полтави на тестування. Процедура ця ще не досконало відпрацьована, на жаль, – говорить Сергій Гулий.
Найбільшою проблемою лікар вважає низьку заробітну плату медичного персоналу амбулаторії. Якщо лікарям зарплату трохи підвищили, то медсестрам доводиться отримувати мізер за свою працю. А враховуючи те, що ковідні хворі найперше звертаються саме до амбулаторії, то медики, ризикуючи власним здоров’ям, надають допомогу таким хворим, не отримуючи за свою роботу ніякої обіцяної державою надбавки.

Колектив Недогарківської АЗПСМ

– Медичним працівникам, які обслуговували і ковідних хворих минулого року доплачували обіцяні 300% до заробітної плати і то лише на початку пандемії. Коли прийняли бюджет на цей рік, було озвучено, що всім медикам на 30% зросте зарплата, а ковідні доплати були відмінені. Але практично ми цієї доплати не відчули, – розповідає Сергій Гулий.
Сімейний лікар говорить, що амбулаторія повністю забезпечена засобами індивідуального захисту медиків. Є маски, рукавички, захисні костюми, окуляри, щитки для обличчя. Тут обов’язково дотримуються дистанції та особистої гігієни, але, незважаючи на дотримання всіх санітарних вимог, більшість медиків перехворіли на пневмонію та респіраторні хвороби.
Для надання першої допомоги мають: дефібрилятор, традекс, моніторинг АТ, електрокардіографи, сучасні вимірювальні ваги для дорослих та дітей. Для транспортування та збереження холодового ланцюга мають термоконтейнери та новий холодильник. Заклад забезпечений і хорошим автомобілем Toyota Land Cruiser, придбаним коштом спонсорів, тому у медиків є можливість виїздити до пацієнтів та на термінові виклики.
Сергій Висильович Гулий з 1988 року працює в цій амбулаторії. Закінчив Дніпропетровський медичний інститут у 1984 році за спеціальністю «лікувальна справа». Вже має загальний стаж медичної практики 34 роки та першу кваліфікаційну категорію зі спеціальності «загальна практика-сімейна медицина».
Розповідає, що 4 роки відпрацював у Сумській області, а потім повернувся ближче до батьків, які проживали у Кременчуці, і розпочав роботу в с.Недогарки.
З 2008 року заклад розпочав роботу, як сімейна амбулаторія, надаючи медичну допомогу населенню на первинному рівні.

Реконструкція медичного закладу з капітальним ремонтом розпочалася у 2012 році, а закінчилася у 2015 році за допомогою Недогарківської сільської ради, яку очолювала Віра Костянтинівна Пащенко та спонсорів села. Зараз медики працюють у затишному, по-сучасному відремонтованому приміщенні. Єдиною проблемою є те, що будівля не утеплена, а має чималу площу, тому доводиться використовувати багато газу, яким опалюється заклад (проєкт на ці роботи вже виготовлено). Тому Сергій Гулий сподівається на підтримку керівництва громади у цьому питанні та на розуміння як з боку голови Піщанської сільської ради Олександра Краплини, так і з боку старости Володимира Шахмана.
Поряд із Сергієм Гулим у закладі працюють лікар-педіатр Валентина Олексіївна Носенко, лікар вищої категорії зі стажем роботи 32 роки, яка є і директором Пришибської ПСМД, куди відноситься і Недогарківська АЗПСМ, медичні сестри загальної практики сімейної медицини: Лариса Іванівна Данилейко, Марія Миколаївна Супрун, Любов Михайлівна Супрун, які мають вищу кваліфікаційну категорію та Ірина Миколаївна Кунцевич, яка має першу кваліфікаційну категорію. Світлана Євгеніївна Кошулько трудиться молодшою медичною сестрою. Водієм працює Андрій Пантелеймонович Носенко.

Лікар-педіатр Валентина НОСЕНКО

Недогарківська АЗПСМ має нові окремі просторі кабінети з сучасним медичним обладнанням, яке відповідає сучасним вимогам. Кабінет сімейного лікаря, лікаря-педіатра, кабінет щеплення, денний стаціонар на кілька ліжок, кабінет онко­огляду, лабораторію, кабінет стоматолога, реєстратуру, аптечний пункт.
Сергій Васильович говорить, що медичні заклади вкрай потребують молодих спеціалістів, але вони не хочуть йти працювати у село, бо існує проблема із житлом. Раніше були програми підтримки молодих спеціалістів, для яких вводилися пільги, доплати, будувалося житло. Зараз нічого подібного немає. Тому молоді медики воліють знайти роботу у місті, щоб не потрібно було виїздити по бездоріжжю до пацієнтів та й житло у місті простіше знайти. Тому, щоб мати хорошого спеціаліста у селі, очільники громад вдаються до різних методів – купують та облаштовують для них житло коштом громади, інші – впроваджують доплати, аби у молодого спеціаліста дійсно був якийсь стимул залишитися у селі.
В багатьох медичних закладах району в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини та ФАПах трудяться медики-пенсіонери, які б вже й раді піти на заслужений відпочинок, та замінити їх нікому. До того ж на пенсію, яку вони заробили своєю багаторічною працею, гідно не проживеш. Але, незважаючи на всі труднощі, сільські медики стоять на варті здоров’я своїх пацієнтів та вірять, що держава незабаром краще цінуватиме їхню нелегку працю, збільшивши фінансування заробітних плат.
Фото Анатолія КРАВЧЕНКА.

Матеріал підготували: