ПАСІКА ТА ВИНОГРАД – ЗАХОПЛЕННЯ РОДИНИ ТОПЧІЇВ

Валентина та Олексій ТОПЧІЇ

Олексія Петровича та Валентину Миколаївну Топчіїв добре знають не тільки у с.Манжелія, а й Кременчуці, Глобиному, Горішніх Плавнях, інших населених пунктах району та області, адже вони багато років займаються реалізацією якісного одягу, побутових товарів, а ще саджанців дерев, кущів, винограду, препаратів захисту рослин.
Зустрітися та поспілкуватися з цією родиною нас спонукали позитивні відгуки багатьох людей, які знають Олексія Петровича та Валентину Миколаївну та яким вони надавали професійні консультації з вирощування винограду, та тих, хто придбавши у них саджанці, вже радіють смачним і красивим плодам.
І ось ми у Манжелії біля ошатної садиби родини, нас гостинно зустрічають господарі. Разом йдемо на виноградник, виплеканий та доглянутий вмілими руками Олексія Петровича, Валентини Миколаївни та їхніх рідних.
Господар розповів, що чимало років родина прожила у Кременчуці, там Олексій Топчій трудився на Кременчуцькому м’ясокомбінаті. Родом чоловік з Харківської області, у свій час успішно закінчив Харківський технікум радянської торгівлі, завжди мав чимало захоплень та вподобань, легкий та комунікабельний у спілкуванні. У Манжелії родина мала знайомих, неодноразово приїздила сюди на риболовлю та на відпочинок. А після того як у 2006 році Олексій Петрович переніс інфаркт, подружжя Топчіїв почало задумуватися про будиночок в селі. Довго вибирали різні варіанти, аж доки знайомі не запропонували оглянути дім у Манжелії. Саме він припав до душі найбільше. Крім будинку, тут є простора земельна ділянка, господарські будівлі, чудовий краєвид на ліс та річку, а, найголовніше, як вважає родина – хороші сусіди поруч. Все відремонтували, облаштували, перевезли сюди батьків Валентини Миколаївни і з 2008 року почали господарювати на цій садибі. Хоча у родини Топчіїв є квартира у Кременчуці, син Руслан з невісткою Вікторією й онуком Артемчиком та донька Людмила з зятем Андрієм, онуками Ангелінкою і Марійкою теж живуть у місті, але всі залюбки на вихідні їдуть до Манжелії, аби відпочити від міської суєти та допомогти у догляді саду та городу.
Олексій Петрович говорить, що перші свої саджанці винограду придбав у Кобеляках у свого доброго знайомого, а тепер вже й вчителя Юрія Пантелеймоновича Котляра і саме побувавши у нього в гостях та побачивши його виноградник, Топчії надихнулися створенням власного диво-саду, де чільне місце відвели винограду. Саджанці різних сортів купували у відомих садоводів, знайомлячись з асортиментом через мережу Інтернет. Валентина Миколаївна додає, що жоден виноградар не відмовив їм у консультації чи пораді, можливо тому, що ця непроста справа любить щирих, щедрих, світлих душею людей.
Ось так родина Топчіїв почала вирощувати сонячні ягоди на присадибній ділянці. На сьогоднішній день мають більше 80 кущів винограду більш ніж 50 різноманітних сортів. Спорудили для лози шпалери, освоїли всі етапи догляду – від боротьби з хворобами та шкідниками, до обрізки, формування та вкривання лози на зиму. Розповідають, що є сорти у які закохалися відразу, а є й такі від яких довелося відмовитися з певних причин. Родина постійно експериментує, слідкує за новинками як у сортах, так і в засобах обробітку від хвороб та шкідників. Прийшли до висновку, що міжряддя між шпалерами краще не переорювати, а залишати там траву, яку впродовж літа скошують. Пристовбурові кола кущів та дерев Олексій Топчій рекомендує вкривати шаром мульчі з соломи чи трави, це вберігає рослини від пересихання та робить грунт пухкішим.
Ось кілька порад, якими Олексій Петрович поділився з читачами нашого видання щодо догляду за виноградом.
Восени він радить обробити лозу перед укриванням мідним купоросом, який вбиває грибкові хвороби, і обов’язково добре полити всі виноградні кущі з розрахунку 50-60 літрів води під один кущ. Це вбереже коріння рослин від вимерзання взимку та сприятиме кращому росту весною.
Щоб вберегти лозу від пошкодження мишами, радить у пластикову ємність покласти отруту-приманку від мишей, та розташувати її поряд з кущем.
Лозу вкриває звичайними мішками (білими, як з-під цукру), лозу пригинає до землі, а зверху ще прикриває біг-бегами (які фермери використовують для зберігання зерна).
Рано навесні після зняття укривного матеріалу обробляє лозу 3% розчином залізного купоросу.
Радить проводити три основні обробки винограду. Першу – на початку травня, коли вже є 2-3 листочки, обробивши кущі інсектицидами від кліщів типу «Каліпсо» та фунгіцидами, такими як «Стробі» або «Шавіт» від хвороб.
Другу обробку потрібно проводить перед цвітінням лози від дуже небезпечної для винограду хвороби – оїдіуму фунгіцидами, такими як «Ридоміл Голд» та «Топаз», змішуючи обидва препарати.
Третю обробку Олексій Петрович радить проводити після цвітіння теж фунгіцидами – «Тіовіт Джет» + «Чарівник» або «Ридоміл Голд» чи ін. При кожній обробці виноградар додає ще й добриво «Чистий лист» для винограду.
Всі пізні сорти винограду, які дозрівають у вересні, обробляє препаратом «Квадріс». Цим фунгіцидом нового класу широкого спектру дії, рослини обробляють у липні.
Олексій Топчій не практикує вкорінення черенків у ємностях, а надає перевагу вкоріненню на спеціально відведеній для шкілки ділянці на городі, говорить, що так простіше, особливо коли немає можливості постійного нагляду за рослинами.
– Раджу не купувати садівного матеріалу у випадкових людей чи перекупників. Беріть їх у знайомих чи друзів, або у садівників, яким довіряєте. При купівлі візьміть номер телефону, щоб при потребі запитати про особливості вирощування та догляду за тим чи іншим сортом. Краще відповідально до цього поставитися, придбати один раз і насолоджуватись плодами, ніж розчаруватись покупкою і ще декілька років чекати нових урожаїв з інших кущів. Бережіть свій час і гроші! – мовить Олексій Топчій. – Принісши саджанець додому, його варто на кілька днів поставити в стимулятор росту. Це може бути 2 ст. л. меду на 10 л води, або ж інші промислові стимулятори (гетероауксин, корневін, гумат натрію), розводити їх потрібно відповідно до інструкції. За бажанням, саджанець можна одразу саджати в землю, але після цього добре полити його прогрітою водою. Глибина садіння на чорноземних грунтах складає 25-30 см, а на піщаних глибше – 30-40 см. В яму треба додати трохи перегною, піску, попелу. Після садіння добре втрамбувати землю, – радить Олексій Петрович.
На запитання які сорти найулюбленіші, виноградар говорить, що кожний приваблює по-своєму. Синові найбільше до вподоби «Надія Азос», а от сорти селекції Віктора Крайнова, такі як «Преображення», «Низина», «Благовіст» люблять всі. Є у родини багато мускатних сортів, які мають неперевершений смак, такі як «Ландиш» чи «Ладанний 2», дивують чудовим смаком пізні сорти «Харитон» і велетень «Богатянівський». Так як виноградник дає на багато більше врожаю, ніж потрібно для сім’ї, то чимало сонячних ягід реалізується на ринках чи на замовлення. Олексій Петрович розповідає, що споживачі краще купують великоплідні грона, хоча часто буває, що виноград з дрібнішими ягодами має на багато вишуканіший і кращий смак, тож займаючись виноградарством обов’язково потрібно враховувати запити покупців.
Ще на присадибній ділянці Топчіїв багато різних плодових дерев, що радують господарів смачними плодами. Валентина Миколаївна розповіла, що саджанці дерев, зокрема, персиків, саджали ті, що не продалися на базарі, тобто найгірші. Але навіть слабенькі деревця при грамотному догляді пішли у гарний ріст та вже добре плодоносять. Валентина Миколаївна, хімік за освітою, радить всім садівникам ретельно дотримуватись інструкцій при застосуванні будь-яких хімічних препаратів, наголошуючи на тому, що не завжди більша доза хімзасобу є кращою для рослин і безпечною для людей. Садоводи розповідають, що обрізку персиків краще проводити у березні, коли видно як рослини перезимували і які гілки чи пагони можна видаляти.
Крім догляду за садом та виноградником у родини Топчіїв є ще одне захоплення – пасіка. Кілька десятків вуликів, звичайно, теж потребують неабиякої уваги та роботи. Олексій Петрович говорить, що його батько у свій час теж займався пасікою і після його смерті залишився деякий реманент, який син забрав собі на згадку. І коли прийшла думка завести пасіку, він купив вулики, бджолосім’ї, необхідне обладнання та й розпочав пасічникувати. З усмішкою каже, що без підтримки дружини та дітей було б складніше, а так всі гуртом займаються не тільки городом та виноградником, а й пасікою. Бджіл цукром ніколи не підгодовують, залишаючи їм достатньо меду для харчування взимку. Саме тому мед з пасіки родини Топчіїв смакують не тільки рідні та близькі, а й із задоволенням купують постійні клієнти, які знають цю продукцію.

На пасіці

З вдячністю родина відгукується про виноградарів Олександра Шаповала з Градизька, з яким товаришують багато років, обмінюються досвідом, Ольгу Рясну із Землянок, яка вражає своєю працелюбністю та наполегливістю, про Сергія Гутніка та Віктора Таранця з Кременчука, Андрія Трістана, Юрія Клеманя та Дмитра Омельяненка з Кобеляк, про багатьох інших знавців своєї справи, з якими радяться, консультуються, товаришують.
Олексій Топчій говорить:
– Догляд за садом, виноградником, пасікою, приносить нашій родині не тільки величезне моральне задоволення, а й дає сили, надихає, розширює коло спілкування з цікавими людьми. Мені приємно коли покупці знову і знову приходять до мене на ринок якщо не по нові сорти, то за порадами щодо вирощування. А є й такі, які повертаються через кілька років і дякують за хороший сорт, рекомендацію тощо. По-іншому я не вмію працювати і не хочу. Дуже вдячний за допомогу дружині Валентині, нашим дітям та онукам. Ми у постійному творчому пошуку, у постійних експериментах та реалізації задуманого.
Тож нехай всі плани і задуми родини Топчіїв втілюються в життя, а захоплення, що стали частиною життя, приносять не тільки душевну гармонію, а й матеріальну стабільність.
Всім, хто хоче мати новий врожайний сорт винограду чи фруктових дерев на своїй присадибній ділянці, отримати слушну кваліфіковану пораду, радимо звертатися до Олексія Топчія, якого майже щоп’ятниці можна зустріти на глобинському ринку.


Фото Анатолія КРАВЧЕНКА та
з особистого архіву родини Топчіїв.

Матеріал підготували: