МИРОСЛАВ НОСА: «ПОПРИ ВСІ ПРОГНОЗИ СКЕПТИКІВ, ГРАДИЗЬКА ГРОМАДА ЖИВЕ І РОЗВИВАЄТЬСЯ!»

Градизька об’єднана територіальна громада утворена шляхом об’єднання навколо Градизької селищної ради колишніх Броварківської, Бугаївської, Горбівської, ­Гриньківської, Погребівської, Пронозівської та Святилівської сільських рад. Населення громади становить близько 18900 осіб, територіальна площа – 1 257,9 квадратних кілометрів.
Нещодавно ми зустрілися з Градизьким селищним головою Мирославом ­Юрійовичем Носою, аби він розповів читачам нашого видання про те, що зроблено в територіальній громаді з часу об’єднання та які плани будуються на майбутнє.

Колектив виконавчого комітету Градизької селищної ради
Велика увага в громаді приділяється прибиранню на г.Пивиха
Вже стало традицією співпрацювати з ТОВ СП «Нібулон» Градизька філія та ТОВ «РостАгро» в рамках соціального партнерства
Цьогоріч частково перекрито дах будівлі КЗ «Центр надання соціальних послуг» Градизької селищної ради у с. Святилівка
Відділ освіти Градизької селищної ради закупив і вже передав
для потреб освітніх закладів 17 багатофункціональних пристроїв та 78 індивідуальних, 4 інклюзивні комплекти меблів

– Мирославе Юрійовичу, чи вдалося виконати основні завдання, що ставили перед собою після місцевих виборів та створення Градизької об’єднаної територіальної громади?
– Перед виборами мої опоненти анонсували те, що коли наша команда прийде до влади, то в селах все закриється і все відключиться. Тому ми розпочали свою роботу зі збереження всієї існуючої мережі. Для цього потрібне було фінансування, а у нас на той час був прихований дефіцит бюджету 3,5 млн грн. І це враховуючи те, що у нас і так дотаційна та дефіцитна громада. Але враховуючи те, що ми почали роботу по зміні відсоткової ставки оренди сільськогосподарських земель, бюджет вирівняли, гарантоване перевиконання вже було на І квартал і кожний наступний квартал у нас йде перевиконання бюджету. Ми вже перекрили існуючий дефіцит і маємо кошти на роботу. Тобто, попри всі прогнози скептиків, Градизька громада живе і розвивається! Цьогоріч ми не ставили якихось грандіозних планів по будівництву чи ремонтах. Ми ставили мету – зрозуміти які фактичні витрати потрібні для того, аби платити людям зарплату, покривати витрати на енергоносії.
Де шукаєте додаткові джерела наповнення бюджету?
– Зараз проводиться інвентаризація землі у Градизьку, Пронозівському і Святилівському старостатах, тобто формування земельних ділянок в натурі на місцевості. Прийнято на черговій сесії рішення, що будемо передавати землі запасу на конкурентних засадах через аукціон в оренду. Це теж буде одна зі статей наповнення бюджету. Ми зберегли всі пасовища, хоча мали чимало заяв від громадян на виділення до 2 га землі. Зараз там, де йде інвентаризація землі, ніяких нових виділень земельних ділянок не відбувається. Земля виділяється лише тим, хто має архівну довідку, що вони мали попереднє рішення сесії про розробку проєкта. Тобто, якщо рішення 90-х – 2000-х років, вони отримають наше нове рішення на приватизацію.
В цьому році нас суттєво врятувала непопулярна політика запровадження 12% податкової ставки за оренду землі. Всі корпорації пішли нам на зустріч і погодили цю ставку, а це дало нам додаткові надходження до бюджету.
На сьогодні, громада має 66,8 млн грн власних доходів плюс субвенцію на освіту 49,8 млн грн, плюс дотація вирівнювання 8,1 млн грн, тож у нас сумарно виходить 124,7 млн грн. бюджету. Маємо невеликі штати, невеликі зарплати і за рахунок цього виживаємо.
Ми вже розуміємо який об’єкт у що нам обійдеться, але потрібно спочатку завершити другий етап опалювального сезону. Щоб зрозуміти де енергоефективність краща, а де гірша і куди вкладати кошти.
Ті роботи, які зараз ведуться у громаді, здійснюються або на умовах співпраці чи партнерства, або йде завершення розпочатих раніше об’єктів.
– Розкажіть детальніше про ці об’єкти.
– Ми дофінансовуємо утеплення Гриньківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, яке було розпочате ще у 2019-2020 роках. Цьогоріч ми виділили 80 тис. грн на завершення цих робіт. З великих амбулаторій громади найпроблемнішою була Броварківська, бо вона отоплюється газом. На сьогоднішній день там змонтовано електричне опалення Білюкс, вартість якого склала близько 180 тис грн.Тобто, ми в першу чергу вирішуємо питання там, де є велика проблема.
На Святилівському НВК перекриття даху відбулося на умовах співфінансування та соціального партнерства. Матеріали були надані ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» агропромхолдингу «Астарта-Київ», а технічні засоби та працівники – виконкомом селищної ради.
Разом з Гриньками минулоріч ми виграли проєкт бюджету участі на облаштування ЦНАПу, це 800 тис. грн. Зараз тривають ремонтні роботи у приміщенні колишнього дитсадка, який ми розселили між двома іншими, у цьому приміщенні діятиме центр надання адміністративних послуг громади.
За кошти, які залучає депутат обласної ради Тетяна Олександрівна Чорнуха, в цьому році плануємо від партії ОПЗЖ отримати гроші, на які будуть придбані та замінені вікна і двері у Градизькому Будинку культури ім. Героїв Дніпра. За депутатські кошти плануємо заміну вікон й у ЗБК «Україна».
У Градизьку на Будинках культури «Україна» та Героїв Дніпра встановлено меморіальні дошки відомим землякам – Івану Білику та Борису Мартосу.
Нині триває капітальний ремонт приміщення бібліотеки. Там планується крім бібліотеки розмістити ще й фітнес-залу. До речі, всі бібліотеки громади, які дійсно працювали, залишилися працювати й далі. Трохи довелося скоротити штати працівників, але загалом ці заклади повністю збережені і функціонують.
По вуличному освітленню збільшено мережу. Зараз розробляємо три проєкти за кошти партії «Довіра», а саме, Олега Івановича Кулініча. Два проєки по Градизьку і один по Броварках, це найменш освітлені населені пункти громади.
Ще один проєкт у нас є від Олега Кулініча, це – реконструкція котельні в лікарні, там де у нас є найбільші енерговитрати. Там стоїть мегаватний газовий котел, на якому виставлено великий коефіцієнт, тому за користування доводиться сплачувати у тричі дорожче реальної ціни. За проєктом планується перенесення котельні та заміна одного мегаватного котла на чотири сотих. У результаті отримаємо суттєву економію і ресурсів, і коштів.
Також, від Олега Кулініча маємо проєкт на реконструкцію пішохідної доріжки по вул. Київській від поста ДАЇ до магазину «Перлина».
Цьогоріч у Будинку ветерана ми поставили твердопаливний котел, тож використовуємо його як джерело альтернативного опалення.
Подали цьогоріч проєкт на закупівлю екскаватора теж для потреб комунгоспу. У старостатах є проблеми з водопроводами, особливо у Пронозівському. ТОВ СГП «Надія» обслуговує водопостачальну мережу, бо там стоять їхні водонапірні башти. Через зниження рівня води часто виходять з ладу насоси, які подають воду у с.Мозоліївка.
Зроблено ремонт у швидкій. Ми змінили маршрут пацієнта. Тобто тепер всі, хто після виклику швидкої потребує госпіталізації, відвозяться швидкою в медичні заклади м.Кременчук, а не до Глобинської лікарні, як це було раніше. Таке рішення було прийняте тому, що медичне обслуговування та оснащення медзакладів Кременчука на кращому рівні, ці заклади прибуткові, а, отже, не потребують співфінансування з бюджету громади.
У закладі дошкільної освіти №3 було зроблено ремонт та відкрито нову групу, яка не працювала з 1991 року. Більшість закладів дошкільної освіти громади опалюються електрикою або дровами, але у Пронозівці, Градизьку і Горбах заклади отоплюються газом.
Для комунального підприємства на умовах співфінансування була придбана автовишка Mercedes Sprinter, яка сьогодні обслуговує старостати громади. Участь у її придбанні взяли ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», компанія «Кернел», ТОВ СГП «Надія» і ТОВ «Рост-Агро», які виділили по 100 тис. грн, Віталій Кабачок з Гриньок– 50 тис. грн і 90 тис. грн – Градизька селищна рада. Ця автовишка придбана виключно для обслуговування вуличного освітлення у населених пунктах громади.
– Мирославе Юрійовичу, я так розумію, що ця автовишка не єдиний новенький технічний засіб у Градизькій ОТГ?

– У нас у громаді є три минулорічні проєкти бюджету участі, які ми виграли. На кожен з них йде по 100 тис. грн фінансування з обласного бюджету. В рамках одного проєкту ми закупили косарку-мульчувач та подрібнювач для гілок, по іншому проєкту – ми забезпечили господарським устаткуванням комунальників с.Гриньки та частково Градизька, придбавши бензинобприскувач SHTIL, висоторізи SHTIL, бензинові повітродувки SHTIL та будівельну вежу-тура. В рамках третього проєкту ми закуповуємо дитячі майданчики, одним з них ми доукомплектуємо майданчик у Середпіллі, іншим – у Шушвалівці, два нових буде встановлено у Градизьку.
Із залишку екологічного фонду ми оголосили тендер на придбання асенізатора MERCEDES для обслуговування в першу чергу комунальних об’єктів, ця технічна одиниця не нова, її вартість становитиме близько 600 тис. грн. За власні кошти придбали – фронтальний навантажувач для комунального господарства. За залишок освітньої субвенції, що перейшов нам від районного відділу освіти, ми придбали Mercedes Sprinter для підвозу учнів, вартістю 528 тис. грн. Тендери вже відбулися, тож очікуємо цю техніку, щоб задіяти її для потреб громади.
Для Гриньківського старостату було придбано генератор для електроопалення дитячого садка, подрібнювач для гілок. Для всіх старостатів придбали косарки, бензопилки у достатній кількості.
За соціально-економічні кошти з обласного бюджету у сумі 800 тис. грн плануємо придбати трактор МТЗ-82 для потреб комунгоспу і новий трактор для обслуговування Пронозівського старостату.
За умовами соціального партнерства з агропромхолдингом «Астарта-Київ» маємо до кінця року отримати 2 трактори МТЗ-82 і 2 причепи ПТС-4 для потреб Святилівського і Бугаївського старостатів, а в с.Броварки за підтримки компанії «Кернел» облаштували алею в центрі села.
– Градизьке комунальне господарство стало базовим на території об’єднаної громади?
– Так,Градизьке комунальне господарство забезпечує технічне обслуговування сіл громади. Це й робота автовишки і вивезення побутових відходів у с.Погреби. Саме там встановлені сміттєві баки, що були закуплені минулоріч.
У цьому році чимала робота з благоустрою проведена у старостатах. На кожний старостат було виділено по 5 сезонних працівників, тобто 35 осіб на всю громаду, які були офіційно працевлаштовані. Заготівля дров для комунальних об’єктів, благоустрій, боротьба з бур’янами, прибирання сміття, наведення ладу на цвинтарях, спилювання аварійних дерев, скошування трави, всі роботи, які доручає староста, вони виконували. У с.Гриньки працівники з благоустрою трудилися на утепленні приміщення школи.
І працівниками комунального господарства, і небайдужими жителями громади ведеться боротьба зі стихійними сміттєзвалищами у Градизьку та селах, прибираються пляжі, зони відпочинку, велика увага приділяється горі Пивиха, де теж проводяться регулярні прибирання. Активно ведеться озеленення територій, насаджуються нові парки.

У старому парку селища Градизьк проведено благоустрій силами громадськості, облаштовано зону відпочинку, насаджено квіти, кущі, дерева.
У Гриньках та Горбах завершили роботи з укладання тротуарної плитки в центрах сіл. У Горбах вперше в історії було проведено День села, староста Олексій Кобеляцький чимало вкладає особистих фінансів у благоустрій.
– Я так розумію, що контроль виконаних робіт на місцях здійснюють старости. Ви задоволені їхньою роботою?
– На сьогоднішній день, так. Звичайно, до декого є якісь питання, але вони не настільки суттєві, щоб я сказав, що не хочу працювати з цією людиною. У нашій громаді не були призначені на посади старост колишні голови сільських рад, за виключенням Людмили Оксанчук.
Всі старости ініціативні, саме на них лежить відповідальність за роботу в старостаті, вони подають пропозиції по різних напрямках роботи, вони відповідають і за співпрацю з місцевими підприємствами та агроформуваннями.
– Мирославе Юрійовичу, Градизька ОТГ не відчуває кадрового дефіциту, адже до виборів багато хто прогнозував, що у громаді бракуватиме спеціалістів?
– Дефіцит із грамотними спеціалістами трохи відчувається, але не критично. Юристом у нас працює Ольга Миколаївна Голушко з Глобиного, у відділі освіти головний бухгалтер теж з Глобиного, начальником служби у справах дітей нещодавно призначено Наталію Вікторівну Шушвал, яка раніше трудилася у Глобинській РДА. До нас на роботу їздять люди з Петрашівки, Пронозівки, Погребів. ЦНАП теж укомплектовується фахівцями, тому дуже хвилюватися з цих питань поки що немає підстав.
– Градизька громада стала учасником пілотного проєкту «Поліцейський офіцер громади», розкажіть про це детальніше.
– Так, наша громада взяла участь у пілотному проєкті «Поліцейський офіцер громади», направленому на забезпечення порядку та безпеки в окремій громаді, на умовах партнерства з національною поліцією, та отримала в користування два новенькі автомобілі Renault Duster, укомплектовані всім необхідним. Троє поліцейських вже приступили до виконання службових обов’язків – підтримувати порядок та безпеку в нашій громаді і на них у мене великі надії.
З метою безпеки громадян в цьому році ми суттєво розширили мережу відеоспостереження у селищі Градизьк. Почали застосовувати практику державно-приватного партнерства, залучаючи до співпраці громадян, які встановили біля своїх приватних садиб відеокамери, в поле зору яких потрапляють громадські дороги та різні об’єкти. Ми виводимо ці камери на наш сервер і у разі потреби можемо відслідкувати якісь події чи правопорушення, рух транспорту та інше. Всі службові кабінети відділів Градизької селищної ради теж охоплені відеоспостереженням. У моєму кабінеті стоїть великий монітор, на який виведені всі камери. Я можу в будь-який час їх переглядати. Велику допомогу у виявленні різних правопорушень надають місцеві жителі, які швидко реагують на будь-яку позаштатну ситуацію, це допомагає оперативно виявити правопорушників чи злочинців.
– Які зміни відбулися у громаді в рамках освітньої реформи?
– На базі Градизької гімназії ім. Олександра Білаша ми зробили опорний заклад, єдиний у громаді. Там навчається 424 дитини. Заклад потребує капітального ремонту даху, ми вже замовили проєкт на ці роботи.
У громаді є 11 загально-освітніх закладів різних ступенів та одна музична школа. Три заклади освіти у громаді працюють у плюс, є нейтральні заклади і є мінусові. Всі школи громади мають перспективи на життя у майбутньому, на сьогоднішній день проблеми із наповненням класів немає. У нас повний розмір освітньої субвенції йде на оплату заробітних плат вчителів, ще є й економія.
В цьому році відділ освіти закупив різну цифрову техніку та меблі для освітніх закладів громади. Планується співфінансування з обласного бюджету на придбання для кожної школи від 5 до 8 ноутбуків для дистанційного навчання учнів.
– Мирославе Юрійовичу, є така інформація, що в приміщенні Градизької школи-інтернат розміститься військовий ліцей. Чи дійсно це так?
– Вже починається процес приєднання Градизької школи-інтернат до Кременчуцької школи-інтернат з метою раціональнішого використання бюджету. Більшість вихованців інтернату це діти з особливими освітніми потребами, тож у Кременчуці вони навчатимуться у спеціалізованих інклюзивно-освітніх закладах чи класах. А військовий ліцей для селища – це непогана перспектива. Територія школи-інтернат чимала, там можна розмістити і казарму, і навчальні класи, і плац для занять. Цей заклад матиме державне чи обласне фінансування, і лише покращить інфраструктуру Градизька. У жителів і Градизької громади, і сусідніх, буде можливість віддати свою дитину на навчання до ліцею чи до іншого навчального закладу. Тому я радий такій перспективі і дуже хочу аби військовий ліцей функціонував саме у нашому селищі.
– Мирославе Юрійовичу, розкажіть про найближчі плани.
– Є у нас амбітний план – провести реконструкцію парку, де розташована стела пам’яті Героїв Небесної Сотні, виключно за спонсорські кошти. У нас склалася тісна співпраця з керівництвом «Астарта-Київ», «Кернел», ТОВ «Рост-Агро», ТОВ СГП «Надія», ТОВ СП «Нібулон».
Дороги по Градизькій громаді більш-менш у задовільному стані, за виключенням ділянки Гриньки-Горби, але ремонт цієї дороги стоїть у плані на 2023 рік Агенцією місцевих доріг. Завершення ремонту Липівського мосту планується влітку наступного року. На сьогоднішній час транспорті перевезення по трасі Н-08 майже не здійснюються.
За кошти, виділені як субвенція на соціально-економічний розвиток територій з депутатського фонду народного депутата України Олексія Мовчана, планується придбати для Градизької лікарні цифровий флюорограф. Центр первинної медико-санітарної допомоги Градизької селищної ради вже розпочав процедуру його закупівлі для обладнання кабінету флюорографії.Це кошти в розмірі 2.4 млн. гривень. Проєктом передбачено капітальний ремонт кімнати на першому поверсі в центрі ПМСД селища Градизьк та придбання медичного обладнання. Ці роботи планується завершити до кінця грудня поточного року.
Зараз тривають роботи з укріплення труби, що поблизу приміщення селищної ради, де розташується передавальна антена оператора стільникового зв’язку «Lifecell». Ці роботи тривають за кошти оператора, який за оренду сплачуватиме до місцевого бюджету кошти.
Планів у нас багато і, сподіваюся, що у перспективі всі вони обов’язково здійсняться.
– Дякую за розмову. Успіхів Вам та процвітання Градизькій громаді!
Розмову вела Вікторія СУСІД.
Фото Анатолія КРАВЧЕНКА та
з соцмереж Градизької
територіальної громади.

Матеріал підготували: