КВІТИ, НАЧЕ ДІТИ, ЯК ЇХ НЕ ЛЮБИТИ?!

Наче в справжній квітковий рай, а то й у чарівну казку потрапили, коли завітали в гості до незвичайної родини Валентина Олександровича та Марини Віталіївни Бондарів, які мешкають у гостинному селі Піщане і професійно займаються вирощуванням квітів.
Вижити українцям завжди було нелегко, а зараз і подавно. То ж подружжя Бондарів може стати прикладом для тих, хто в нинішні скрутні часи втратив роботу, розгубився, — мешканців сіл, де нині непросто її знайти. А Валентин та Марина довели, що, маючи клаптик землі, можна забезпечити своїй сім’ї гідне життя. Долати життєві труднощі їм допомагає щира і палка любов один до одного та улюблена справа. Справа, якій вони присвятили вже більше 10 років свого життя.

Квітникарі Марина та Валентин БОНДАРІ, с. Піщане

А починалося все ось так… У Валентина любов до квітів – з дитинства. Щиро усміхаючись, молодий чоловік пригадував, як маленьким він просто обожнював бувати в гостях у бабусі на Черкащині і міг спостерігати годинами, як її сусіди, наче дбайливі бджілки, поралися в теплицях біля квітів, і вже тоді займалися квітковим бізнесом. Як він з надзвичайним захопленням відвідував гурток «Оформлення квітів» при лісорозсаднику, де всі гуртківці були дівчатка. Тож, не вагаючись, обрав професійну стежину, що привела його в технікум лісового господарства. 12 років Валентин Олександрович професійно займався садівництвом в одному з господарств Кременчука, а 10 років тому разом з коханою дружиною Мариною самостійно взялися за справу.
На території батьківського обійстя Бондарі спорудили теплицю і почали вирощувати розсаду та овочі. Справа йшла непогано. І, можливо, вони б і досі цим займалися б, якби не одне «але». Якось Валентин виростив разом з розсадою томатів, перцю та капусти свої перші петунії, чорнобривці, сальвії та декоративну череду. І справа пішла на «ура»! Тож молодій родині захотілося збільшити виробництво продукції, розширити бізнес. Але землі було мало. Тож і вирішили переорієнтуватися на квітникарство, хоча знали, що це затратна справа. Посадковий матеріал, горщики, грунтосуміші, засоби захисту, мінеральні добрива, облаштування й опалювання теплиць обходяться недешево. Але й віддача більша, ніж від овочів і розсади, і вкладені кошти повертаються швидше.
А ще, поряд з Валентином, рука до руки працювала його кохана Марина, з якою ось уже прямують життєвими дорогами, встеленими пишнобарвними квітами, двадцять років. У любові та злагоді, наче любі квіточки, зростають у сімейному гніздечку Бондарів синочки – Андрій та Борис.
– «Ви, напевне, дуже любите квіти?», – часто запитують мене, – «Так, звичайно, адже квіточки, наче діточки, як їх не любити?! Але найбільше я люблю свого чоловіка і ладна бути з ним завжди разом!», – так мовить берегиня квіткового царства та родини, а ще директор ФОП «Бондар» Марина Віталіївна.
– У нас не бізнес, а високооплачувана робота і нічне життя, бо саме вночі ми доробляємо те, що не зробили вдень, постійно відволікають покупці та їхні телефонні дзвінки, слідкуємо за опаленням у теплицях. Але це наш заробіток, у нас вже дуже багато постійних клієнтів, які нам довірять і роками перевірена дружба. Тож виростити квіти нелегко, для хорошого результату працюємо в сезон майже цілодобово.
Квіткові підприємці не збираються кидати розпочату справу, усі здобутки планують вкласти у подальший розвиток бізнесу. І запевняють, що усі тонкощі тепличної справи здобували у процесі роботи. Як кажуть, вчилися на власних помилках. Однак ні про що не жалкують і сміливо йдуть вперед.
В основному спеціалізується на ампельних рослинах — з великим смаком формують вазони з різних рослин, які будуть і стійкі, і квітнутимуть постійно, і не підведуть у спеку клієнта. Бондарі віддають перевагу вирощуванню однорічників, тому що вони квітнуть ціле літо без зупинки, і головне – вони більш доступні буквально кожній родині по ціні. Багатий асортимент і кімнатних квітів. Тож робота кипить у квітникарів круглий рік, безперестанно: посадка, досвічування, черенкування, пікірування, розсаджування, поливання, підгодівля, продаж, навчання, і знову посадка… Коли ж праця в теплиці закінчується, вони починають вивчати рослини, які їм хотілося б придбати на наступний рік.
– Серце просто переповнюється радістю і ладне вискочити з грудей, сили не вистачає, дух захоплює, коли гортаємо нові каталоги з Німеччини та Голландії і вже уявляємо ту красу, вирощену в наших теплицях. Ми радіємо, коли наші рослинки тільки починають пускати пагінці, і потім, коли зацвітають і радують клієнтів. Тоді розумієш, що недаремно проводив стільки часу біля квітів – і вдень, і вночі, і влітку, і взимку. У кожну рослинку вкладаємо душу і пропускаємо всі турботи через себе. Нам завжди приємно, якщо люди, які придбали наші квіти, дбайливо за ними доглядають і мають від цього радість і красу. Секрет нашого вирощування — це дружні відносини в родині та щира підтримка один одного, – мовить голова сімейства Валентин Бондар.
– Головне, любити свою роботу – і тоді все обов’язково вийде. Якщо людина працює, то і результат завжди буде. А, взагалі, квіти – це антистрес! А в нашому неспокійному та нестабільному житті скільки стресів, що доводиться вирощувати багато квітів, – додає дружина.
Бондарі вважають, що квітковий бізнес перспективний. Адже люди нині тягнуться до природи, до краси, тож охоче купують квіти.
Фото Анатолія КРАВЧЕНКА.

Матеріал підготували: