З ТУРБОТОЮ ПРО МАТЕРІВ ТА ДІТЕЙ

Наталія ЛИМАРЕНКО, виконуюча обов’язки директора Полтавського обласного соціального центру матері та дитини
з молодою мамою Анною та її місячною донечкою Беллою

У с.Омельник вже тринадцятий рік діє Полтавський обласний соціальний центр матері та дитини. В Україні таких закладів – лише три.
Соціальний центр матері та дитини – заклад тимчасового проживання жінок на сьомому-дев’ятому місяцях вагітності та матерів з дітьми віком від народження до 18 місяців, які опинилися в складних життєвих обставинах, що перешкоджають виконанню материнського обов’язку.

На сьогоднішній день обов’язки директора центру виконує Наталія Григорівна Лимаренко, вона не лише виконує всю адміністративну роботу, дбає про комфорт та затишок мешканців центру, а й проводить бесіди з жінками, навчає їх побутовим навичкам, адже має за плечима чималий досвід соціальної роботи. Жінка розповіла, що Полтавський обласний соціальний центр матері та дитини було створено у 2008 році, засновником його стала Полтавська обласна рада. Центр було створено з метою захисту та підтримки майбутніх матусь та жінок з немовлятами, які стали вигнанцями у власних родинах чи тих, які потрапили у скрутне життєве становище. Діяльність центру спрямована на соціальну підтримку жінок та запобігання їхній відмові від новонароджених дітей.
У центрі створені такі житлово-побутові умови, які забезпечують максимум самостійності та комфорту в повсякденному житті. Кожна мама мешкає в окремій кімнаті разом з дитиною або дітьми. Таких кімнат у центрі 10. В кожній з них є ліжко для мами та ліжечко для малюка, стіл, шафа. Кімнати гарні й затишні. В соціальному центрі є кухня, де мами готують їжу, ванна кімната та ігрова, де матусі бавляться зі своїми дітьми.
Жінки з дітьми забезпечуються харчуванням (продукти закуповуються за бюджетні кошти) та речами першої необхідності. Гроші, які матері отримують як допомогу по догляду за дитиною, належать самим жінкам, але колектив закладу навчає молодих матусь та рекомендує, щоб вони купували на державні гроші тільки необхідні для дитини речі.

У центрі створені якісні умови для проживання матерів з дітьми

– У центрі, який працює цілодобово, трудиться колектив із 10 осіб, це – чергові адміністратори, соціальний педагог, психолог, медсестра, завідуючий господарства, бухгалтер та директор. Я вдячна за сумлінність та старанність досвідченому соціальному педагогу Тетяні Вікторівні Романенко, медичній сестрі Наталії Борисівні Коваль, яка слідкує за здоров’ям жінок і дітей, завідуючій господарства Олені Анатоліївні Олексієнко, черговому адміністратору Анжелі Павлівні Турбабіній, психологу Інні Володимирівні Діброві. Пріоритет нашого закладу – адаптувати молоду маму, яка потрапила в складні життєві обставини, до реалій життя, дати їй підтримку після народження дитини, щоб дитя тут підросло. За цей час мама адаптовується до сімейного життя, навчається за допомогою наших спеціалістів догляду за дитиною. І коли дитині буде 1,5 роки, вона покидає наш заклад. Такі заклади допомагають уникати сирітства, прищеплюють жінкам любов до материнства. Це найголовніше у надаванні послуг центру, – розповідає виконуюча обов’язки директора центру Наталія Лимаренко. – Якщо продукти у нас закуповуються бюджетним коштом, то готувати їжу для себе та дітей мами повинні самі, прибирати за собою та дітьми також. Для цього у закладі створені всі умови – є простора кухня-їдальня з двома плитами, меблями, холодильниками. Продукти закуповуються різноманітні – м’ясо, овочі, сири, молоко, хліб та ін. Мами самостійно готують їжу, доглядають за дітьми, а працівники центру надають їм лише психологічну та соціальну допомогу.
Впродовж років роботи центру, у нього з’явилося чимало меценатів та благодійників, які забезпечують мам та дітей одягом, взуттям, памперсами, засобами гігієни. Завжди є підтримка від органів місцевого самоврядування, місцевих фермерів. Користуючись нагодою висловлюю слова вдячності голові СФГ «Апіакта» Тетяні Кошовій, завдяки якій ми змогли придбати садові фігурки для оформлення території закладу, Миколі Тридубу (ФГ «Май»), який ніколи не відмовляє у допомозі. Ми тісно співпрацюємо з відділом освіти Омельницької сільської ради, за сприяння якого діти, які перебувають у центрі, мають можливість відвідувати заклад дошкільної освіти. Щиро вдячна за тісну співпрацю Омельницькому сільському голові Андрію Пирогу, заступнику Вікторії Носуль, начальнику відділу освіти Наталії Радочин за розуміння та постійну підтримку.
Зараз у центрі знаходиться мама з місячною донечкою та старшим сином, який потребує інклюзивного навчання. В Омельницькій громаді діє інклюзивно-ресурсний центр для дітей з особливими освітніми потребами, тож є можливість влаштувати таких діток на навчання.
Наталія Лимаренко розповіла, що центр розрахований на одночасне перебування 10 мам та 15 дітей. У минулому 2020 році через центр пройшло 7 матерів та 10 дітей з Полтавської області. За словами в. о. директора закладу, до обласного соціального центру матері та дитини жінки з вулиці потрапити не можуть. Сюди їх направляють міські та районні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Перед тим, як їх вселяють у кімнату, матусі обов’язково проходять медичний огляд.
Важливим компонентом соціальної роботи є подальший супровід жінки після вибуття із закладу. Саме тому з самого початку працівники обласного соціального центру матері та дитини працюють у постійному контакті з центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання матері. Якщо жінці з дитиною нікуди йти, їй можуть допомогти і з житлом.
Мешканка обласного соціального центру матері та дитини Аня, тримаючи на руках свою доньку Беллу, розповіла, що неналежні життєві умови вдома привели її сюди. У закладі їй дуже подобається, вона мешкає в кімнаті з місячною донечкою Беллою та старшим синочком Богданом, умовами проживання та ставленням персоналу дуже задоволена.
В.о. директора Наталія Лимаренко розповіла, що нещодавно у закладі облаштовано світлу терасу, а на подвір’ї – дитячий куточок. У приміщенні центру незабаром плануються ремонтні роботи. Потрібно капітально відремонтувати дах та осучаснити кімнати.
– У цьому центрі ми підставляємо плече жінкам, щоб вони були разом зі своїми дітьми, незважаючи на ті умови, в яких вони опинилися. І якщо молода мама, за час перебування у нашому центрі, знаходить в собі сили боротися за своє існування та за свою дитину, будує плани на майбутнє та мріє про повноцінне життя для своєї сім’ї – відчуваємо, що робота наша недаремна, а дуже відповідальна і потрібна для суспільства, – так мовила на завершення нашої зустрічі Наталія Григорівна Лимаренко.
Фото Анатолія КРАВЧЕНКА.

Матеріал підготували: