«ЕЛЕКТРОЛОБЗИК ТА БУДІВЕЛЬНИЙ ФЕН – МОЇ НАЙКРАЩІ ДРУЗІ»

Саме так мовить Зоя Миколаївна Настаченко – майстриня на всі руки з мальовничої Романівки, що в Глобинській ОТГ, в життя якої надійно увійшов апсайклінг.
Що ж то за чудернацьке слово?! Це модне нині слово означає те, чим ще багато років тому назад займалися наші бабусі, зшиваючи клапті для ковдр, штопаючи протерті штани, латаючи дірки та в’яжучи і перев’язуючи шкарпетки і рукавички.
А дослівно апсайклінг (анг. upcycling) – це творче перетворення відходів у цікаві предмети побуту, модний одяг та аксесуари, предмети декору та мистецтва, багато чого іншого. Такий напрямок не потребує якихось величезних витрат і переробки матеріалу, адже основний матеріал — непотрібна річ, яка просто «погано лежить».

З донечкою Варею

Захопилася апсайклінгом пані Зоя чотири роки тому, хоча займалася рукоділлям ще з дитинства, у школі з надзвичайним задоволенням відвідувала гурток м’якої іграшки. Коли ж 3 роки тому Зоя Миколаївна стала мамою найкращої в світі донечки Варвари, в неї наче друге дихання відкрилося. Молодій матусі хотілося творити для донечки-красунечки незвичайні речі, такі, яких не має ніхто. Спочатку Зоя створювала для донечки ляльки, а згодом побачила, що Варі більше до вподоби чудернацькі м’які іграшки. Нині з надзвичайною любов’ю створює матуся аксесуари для своєї маленької панночки: різноманітні прикраси для волосся та сумочки.
Оскільки екологічні ресурси вичерпуються дуже швидкими темпами, світ переосмислив використання таких дорогоцінних тканин, як льон, шовк, вовна, шкіра і особливо джинс. Саме такі матеріали мають дуже гарну фактуру, «доторки часу», їх і використовує в своїй роботі майстриня.
З джинсовою тканиною жінка любить працювати найбільше. Особливо їй вдаються сумки-шопери (це така практична торба для походу в магазин, тобто «на шопінг»). Вже багато модниць з Романівки дефілюють з такими ексклюзивними і зручними новинками від пані Зої. Ця рукотворна краса не зрівняється із штампованими речами, які ми звикли бачити у торгівельній мережі. Адже у кожному виробі ручної роботи залишається частинка душі майстра. Кожен її виріб унікальний, оскільки виготовлений з любов’ю.
Чого тільки не «творять» умілі руки майстрині: і великодні та новорічні віночки, і різні кухонні дрібнички, і домоткані доріжки, і покриття на стільці та крісла, і пледи, і… кімнатні «джинсові» квіти. Ця молода і надзвичайно креативна жінка не просто дає нове життя старим речам, а створює за допомогою своєї багатої уяви та ідей з Інтернету справжнісінькі шедеври. Захоплюється Зоя різними техніками, зокрема, декупажем та брашируванням (штучне старіння дерева). Тому й речі, зроблені її золотими руками, виходять дивовижними.
– Наші бабусі займались перешивом через економічну кризу. Наразі також є вплив кризи, але головна особливість сучасного апсайклінгу, окрім бажання зберегти планету в чистоті, є те, що, переробляючи річ, ми переосмислюємо її, наділяючи певною концепцією, своїм творчим началом. Тому цінність і вартість переробленої речі підвищується в декілька разів. Мої рідні, матуся, чоловік та донечка з розумінням ставляться до мого захоплення, в усьому підтримують. Чоловік Олександр джинси віддає добровільно! А на його запитання: «Кохана, що тобі подарувати?!», відповідаю: «Будівельний фен або газу для портативних газових приладів!», – усміхаючись, говорить Зоя Настаченко.
А ще, Зоя Миколаївна дуже любить свою Романівку, маленьку Батьківщину мами і тата, сама вона народилася на півострові Камчатка, що на Далекому Сході (тато був моряком), і лише коли дівчинці виповнилося 17 років, їхня родина повернулася в це благословенне село, рідне і дороге її серцю нині. Вона активна учасниця фольклорного колективу «Козачки», знаного на всю округу, який дарує свої співочі та танцювальні виступи вдячним землякам. Її роботами можна помилуватися на місцевих виставках народних умільців, або ж придбати в місцевому магазині.

Головним у житті Зої Миколаївни було – знайти себе… І вона себе знайшла в улюбленій справі, яка приносить жінці не лише задоволення, а й певний прибуток. Чарівні, незвичні і оригінальні сувеніри, подарунки користуються надзвичайною популярністю.
То ж браво Вам, шановна майстрине!
Фото з архіву Зої НАСТАЧЕНКО.

Матеріал підготували: