ВАСИЛЬ КРАВЧЕНКО: «В АГРАРНОМУ БІЗНЕСІ ­ЗУПИНЯТИСЯ НЕ МОЖНА, ТУТ ПОТРІБНО БУТИ У ПОСТІЙНОМУ РУСІ»

У третю неділю листопада ми відзначаємо особливе свято – свято людей, без яких неможливе життя на землі, адже саме вони вирощують хліб і до хліба, докладаючи для цього неабияких зусиль. У переддень професійного свята працівників полів і ферм, чиє життя сповнене трудового неспокою, мова піде про людину, сповна віддану праці на землі. Василь Анатолійович Кравченко, директор С(ф)г «Атланта», аграрій з діда-прадіда, якому щоденна праця на землі приносить не лише прибуток, а й неабияке задоволення. За 20 років господарство «Атланта» стало успішним аграрним підприємством, в обробітку якого нині налічується 6,5 тисяч гектарів орних земель. Крім С(ф)г “Атланта” Василь Кравченко створив ТОВ “Декор Агро”, де діє готельно-ресторанний комплекс «ВК» та закладено сад фруктово-ягідних культур, площею близько 100 га. Все це активно розвивається, радує зір і викликає захоплення тих, хто хоча б один раз тут побував. Але про все це по порядку…

Директор С(ф)г «Атланта»
Василь КРАВЧЕНКО

ЛЮБОВ ДО ПРАЦІ НА ЗЕМЛІ
ЗАКЛАДЕНА З ДИТИНСТВА

Згадуючи сьогодні свої неповторні дитячі роки, які пройшли в Кіровоградській області, з великою любов’ю Василь Кравченко говорить про своїх найдорожчих батьків, одвічних сільських трударів, для яких праця на землі була сенсом всього їхнього життя. Він, разом зі старшою сестричкою Марійкою, ще з дитинства знали справжню ціну хліба, адже доводилося допомагати батькам у всьому.
– Я був щасливий з того, що допомагав батькові прополювати коріандр та соняшник на колгоспних полях. Він брав мене в поле, і, щоб зацікавити мене, малого хлопчака, довіряв кермо автомобіля, тому з радістю мчав з ним у поле! Я і до цього часу пам’ятаю аромат коріандру!.. По дорозі додому купалися у сільському ставку, тож, повірте, це були найяскравіші моменти мого далекого дитинства.
Доводилося з бабусею продавати вирощену городину, домашню птицю та інше збіжжя. Після продажу вона обов’язково купляла необхідні речі та різні смаколики. Тож, крім незабутніх дитячих вражень, що збереглися в моїй пам’яті, я побачив і економічну складову – аби щось мати, потрібно працювати.

Комбайнер Олексій ГУНЬКО
Комбайнер Сергій ШИЛО
Тракторист Іван МАЗУР
Комбайнер Микола МОКІЄНКО
Щедрий урожай з саду «ВК»

ПЕРША ПРОФЕСІЯ І ПЕРША ОСВІТА
Говорячи про свої життєві стежини, Василь Анатолійович не міг не розповісти про свою першу професію, яку здобув ще в навчально-виробничому комбінаті. Це найголовніша професія у сільському господарстві – тракторист. Перший запис у трудовій книжці з’явився ще до служби в лавах Радянської Армії – тракторист колгоспу ім.Ватутіна. Демобілізувавшись, він твердо знав, що обов’язково буде здобувати вищу освіту. Вступив на навчання до Кіровоградського державного педагогічного інституту, який успішно закінчив. За фахом Василь Кравченко – учитель історії. Сіяв розумне, добре, вічне, даючи своїм учням міцні знання та прищеплюючи їм любов до свого предмета. Працюючи учителем у школі села Надлак, Новоархангельського району, Кіровоградської області, не забував про сільське господарство, яке все більше і більше манило до себе.
ПЕРЕЇЗД ДО ОМЕЛЬНИКА
Згодом Василь Кравченко переїхав до с.Омельник Кременчуцького району, Полтавської області, де вже на той час проживала його сестра Марія Анатоліївна. Довелося йому тут трудитися і вчителем, і сільським головою, і навіть заступником директора тодішнього радгоспу «Кременчуцький». Це було гарною школою для його майбутньої трудової сільськогосподарської біографії, адже поряд працював досвідчений аграрій і мудрий керівник Олександр Хрисанович Яроменок, у якого багато чому можна було повчитися.
Далі була реорганізація колгоспів та радгоспів, реформування АПК, розпаювання. У цей час Василь Анатолійович і розпочинає свій аграрний бізнес.
ЗАРОДЖЕННЯ ВЛАСНОГО БІЗНЕСУ
2000-й став роком створення Селянського (фермерського) господарства «Атланта». Земельні паї орендувались у селах Рокитне та Запсілля. Як говорить сьогодні голова С(ф)г, розпочинаючи аграрний бізнес, багато людей не вірили у те, що у нього щось вийде. Деякі скептики відкрито говорили: «Куди ти поліз, учителю?»… А вчорашній учитель історії з головою занурився в не нову вже для себе справу і пройшов тривалий шлях до успіху, який здобув сам зі своєю згуртованою і професійною командою. Аби опанувати аграрну науку, об’їздив численні семінари, спілкувався з досвідченими аграріями. Сказати про те, що було дуже важко, – це нічого не сказати! Доводилося брати численні кредити, вислуховувати різні негативні думки, зносити недовірливі погляди… Це все давно позаду. Зараз С(ф)г «Атланта» – потужне сільгосппідприємство, яке обробляє 6,5 тисяч гектарів орних земель, забезпечує людей робочими місцями та сплачує чималі надходження до місцевих бюджетів. На даний час до вищеназваних сіл додалась оренда землі у селах Йосипівка, Піски, Бондарі та Піщане. За всі роки роботи підприємства головним критерієм були люди. Як би важко не було, тут жодного разу не затримали виплати заробітної плати працюючим, дотримуючись принципу, що кожен повинен вчасно отримувати гроші за виконану роботу.
ДБАЙЛИВЕ СТАВЛЕННЯ ДО ЗЕМЛІ
Приступаючи до роботи, ретельно опановували технологію обробітку землі. Застосовували систему нульового обробітку, але невдовзі від неї відмовилися і почали працювати за класичною і перевіреною системою. Як говорить Василь Кравченко, одними з перших в області займались вирощуванням ріпака, під посів якого було відведено 800 гектарів, а нині перевагу тут віддають озимій пшениці, соняшнику та кукурудзі.
– Сьогодні ми не говоримо, що є найкращими, адже поряд безліч господарств, фермерів, які професійно працюють і мають вагомі трудові здобутки. Просто ми зайняли свою нішу, знайшли себе і реально оцінюємо можливості в тих умовах, в яких працюємо, – говорить досвідчений аграрій Василь Кравченко.
У фермерському господарстві достатньо сучасних тракторів, комбайнів, сівалок для обробітку наявних земель та збору врожаю. За словами керівника, перевагу тут надають техніці виробництва John Deere і цінують її за надійність та ефективність.
Звичайно, усі ці здобутки без колективу були б неможливі!
Велику вдячність Василь Анатолійович висловлює керівникам підрозділів, які вміло організовують виробничий процес на місцях, це: Юрій Васильович Хомутенко, заступник директора з виробництва, Віталій Миколайович Бугай, начальник виробничого відділу, Віталій Борисович Шаповалов, заступник директора з технічних питань та охорони праці, Юрій Іванович Разно, інженер-механік, Ірина Павлівна Мироненко, начальник виробничого відділу та молодий і перспективний інженер з механізації Юрій Олександрович Бабич.

Також Василь Анатолійович дякує усім працівникам С(ф)г “Атланта” та власникам паїв, які повірили в нього, надавши в оренду свої земельні наділи.
МАЛЕНЬКА ЄВРОПА У ПІЩАНОМУ
У с.Піщане ще з 1859 року діяв розсадник декоративних культур. За часи різних історичних подій, що мали місце в країні, він то занепадав, то знову відроджувався, будівлі руйнувалися і ставали непридатними для користування. У 90-х роках ХХ століття ця територія знову зазнала чергового занепаду. У 2004 році створюється підприємство ТОВ “Декор Агро” та розпочинається період відродження занедбаної території. Уже за 10 років це місце перетворилося у справжнісінький райський куточок! Усі занедбані будівлі не зруйнували, а відродили і подарували їм нове життя. Із колишнього приміщення контори та актової зали збудували готель та ресторан, із котельні – сауну, з підсобного приміщення – ще один ресторан. Зараз тут діє розкішний готельно-ресторанний комплекс «ВК», де завжди багато бажаючих відпочити, відсвяткувати весілля, дні народження тощо.
А ще на території комплексу «ВК» дбайливі господарі заклали сад. Перші насадження з’явилися у рік революції Гідності, а з кожним наступним роком територія саду збільшувалася і на даний час займає площу близько 100 гектарів. Роботу ТОВ «Декор- Агро» контролює і вміло організовує надзвичайно мудра людина, досвідчений керівник Василь Петрович Камський, який багато сил і енергії віддає улюбленому дітищу, бо по-справжньому закоханий у справу. Під його керівництвом працює чудовий колектив однодумців! Особливо варто відзначити молодих спеціалістів, агрономів-садоводів Валерія Скрипніченка та Юрія Литвиненка, які працюють після закінчення Уманського національно університету садівництва. Завдяки їхній професійній майстерності підприємство має значні успіхи у вирощуванні яблук та черешень різних сортів.
Як згадує нині Василь Анатолійович, аби набратися досвіду господарювати по-європейськи, відвідали чимало країн Європи, зокрема, Польщу, Німеччину, Францію, були на численних виставках і семінарах. Багато скептиків знову ж таки не вірили, що у Піщаному може бути своя маленька Європа. Але тут доклали надзвичайних зусиль, аби довести всім, що ми, у своїй рідній країні, на своїй землі можемо і повинні жити красиво! Європа – це ми, і вона починається з кожного з нас!
ТУРБОТА ПРО СОЦІАЛЬНУ СФЕРУ
С(ф)г «Атланта» тісно співпрацює із сільськими радами, на території яких орендує землі, та з людьми, які живуть і працюють поруч. На першому місці – це, звичайно, пайовики, які повірили Василю Кравченку та віддали йому в оренду свої земельні частки (паї).
– Я вважаю, що для людей дуже важливо, коли керівник підприємства, яке орендує земельні частки (паї), проживає поряд, а не десь там, в столиці чи за кордоном, і до нього можна звернутися в будь-який час зі своїми проблемами, – переконаний досвідчений аграрій.
С(ф)г «Атланта» допомагає також навчальним закладам, медичним установам, пенсіонерам, ветеранам війни, про яких тут ніколи не забувають, надає допомогу у проведенні днів села та різних святкових урочистостей.
У переддень професійного свята аграріїв Василь Анатолійович Кравченко говорить найщиріші і найтепліші слова вдячності людям, які трудяться поруч, за їхню наполегливу і сумлінну працю, зичить міцного здоров’я, сімейного затишку, добра і злагоди, успіхів у всіх починаннях та всього найкращого в житті.
Тетяна ПОПСУЙ.
Фото з архіву С(ф)г «Атланта».

Матеріал підготували: